Seria „Wielcy Polacy 1990″

W 1994 roku prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz poprosiła Andrzeja Heidricha  na rozmowę. Powiedziała, w absolutnej oczywiście dyskrecji, że bank nie zdecydował jeszcze, kiedy nastąpi denominacja złotówki i dlatego prosi  o zaprojektowanie banknotu 5–milionowego. (…) Chciałbym zrobić Piłsudskiego, zaproponowałem. Uważałem, że to będzie dobrym zamknięciem serii „Wielcy Polacy”. Z Piłsudskiego byłem bardzo zadowolony. Jest według mnie, najładniejszym moim banknotem (…). 1 stycznia 1995 roku NBP przeprowadził gigantyczną denominacje złotówki. Do obiegu wprowadzono  serię zaprojektowaną  przez A. Heidricha „Władcy Polscy” i Piłsudski, to paradoks, z powodu dobrej sytuacji finansowej, bo inflacja spadła, trafił do archiwum.

Podczas projektowania banknotu o nominale 2 000 000 złotych z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego artysta popełnił błąd. Po wydrukowaniu pierwszej partii banknotów o nominale 2 000 000 zł okazało się, że grafik w słowie „Konstytucyjny„ zgubił literkę.  Wydrukowano banknot z błędem „Sejm Konstytucyjy”. Był to błąd podświadomy. Pan Heidrich miał bardzo mało miejsca, by zmieścić ten napis i jednocześnie nie wejść na wizerunek zielonej gałązki.  Artysta podświadomie wyrzucił tę nieszczęsną literkę, by łatwiej wkomponować napis. Banknot wycofano do poprawki. Dla Heidricha pomyłka ta była szczególnie przykra, bo ten banknot był pierwszym, który podpisywała Hanna Gronkiewicz-Waltz jako nowy prezes NBP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>