Seria „Władcy Polscy”

Na przygotowanie Serii Królewskiej, którą dziś oglądamy w swoich portfelach, Andrzej Heidricha miał sporo czasu. Artysta sam zaproponował pani Waltz, że wcześniej zaprojektuje serię  królewską. To było przecież oczywiste, że prędzej czy później denominacja musi się dokonać. (…) Zgłosiłem Bankowi serię z głowami królów polskich. To jest najbezpieczniejsze, królowie są zawsze wielcy. Sam wybrałem konkretnych monarchów, ale potem Bank zwrócił się do historyków o opinię i oni mój ranking wywrócili do góry nogami. (…) Najbardziej boli mnie, że wyrzucili królów elekcyjnych. Seria kończy się na Zygmuncie I Starym. Uważam, że to trochę nieprzyzwoite, gdy na banknotach królewskich nie ma Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego.

 

Nosząc te małe dzieła sztuki w kieszeni, mało, kto z nas zdaje sobie sprawę, jak długą drogę musi przejść ten niewielki skrawek papieru, nim stanie się wartościowym biletem Narodowego Banku Polskiego i ile żmudnej pracy musi weń włożyć artysta grafik. W pracowni artysty – grafika powstało 40 projektów banknotów starej i obecnej emisji, z czego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zrealizowano i wprowadzono do obiegu 21. Pozostałe projekty, powszechnie nieznane, trafiły do archiwum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>