Andrzej Heidrich

Andrzej Heidrich, wybitny artysta grafik, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta bardzo upodobał sobie grafikę książkową, Jego prace zdobią m.in. okładki popularnej serii reportaży Ryszarda Kapuścińskiego. Jest twórcą wielu odznaczeń wojskowych i ekslibrisów. Stworzył nowy krój pisma, które nazwał „Bona”. Jednak wszyscy bardzo dobrze znamy inne Jego dzieła – od przeszło 50 lat posługujemy się zaprojektowanymi przez artystę banknotami, dokumentami i znaczkami pocztowymi. Andrzej Heidrich jest autorem, wszystkich banknotów, które od połowy lat 70., były w Polsce emitowane przez NBP.

Ten pracowity twórca niezależnie od upływającego czasu a wraz z nim zmieniających się gustów,  pozostawał wierny własnemu stylowi, opartemu o dokładność warsztatową. Jego prace charakteryzują się dużym smakiem, wyczuciem formy i znakomitą kolorystyką, co sprawia, że są w swojej wymowie bardzo przyjazne w odbiorze, a jednocześnie, – co jest szalenie trudne do osiągnięcia – niezwykle precyzyjne. W swoich projektach preferuje akwarelę, stosując technikę dawnych mistrzów miniaturzystów przypominającą akupunkturę – dotykanie czubkiem pędzelka do powierzchni podłoża.

Zaprojektowanie pieniądza papierowego wymaga ogromnej dyscypliny wewnętrznej, współpracy z historykami, a co najważniejsze, umiejętności wnikliwej analizy banknotów z całego świata. Artysta stworzył świeżą, jasną kolorystykę oraz „język” wypowiedzi dla grafiki bankowej, dotychczas niestosowany w naszym kraju. Sprawił, że na Jego banknotach zaczęły współistnieć na równych prawach zabezpieczenia z tradycyjną grafiką. Nosząc te małe dzieła sztuki w kieszeni, mało, kto z nas zdaje sobie sprawę, jak długą drogę musi przejść ten niewielki skrawek papieru, nim stanie się wartościowym biletem Narodowego Banku Polskiego i ile żmudnej pracy musi weń włożyć artysta grafik.

Od 1968 roku Andrzej Heidrich jest „nadwornym” projektantem Narodowego Banku Polskiego. Artysta nieodłącznie kojarzy się także z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, instytucją, która realizuje Jego projekty. W pracowni artysty – grafika powstało 40 projektów banknotów starej i obecnej emisji, z czego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zrealizowano i wprowadzono do obiegu 21. Pozostałe projekty, powszechnie nieznane, trafiły do archiwum.

 

Nulla dies sine linea. Ani jeden dzień bez kreski.
Starałem się, by były co najmniej dwie.
Andrzej Heidrich

Recent Posts

Hej!

Witam wszystkich serdecznie na mojej stronie poświęconej twórczości Andrzeja Heidricha! Można się tutaj dowiedzieć czegoś o samym twórcy, jak i zobaczyć całe serie banknotów, zaprojektowanych przez tego artystę.

Pozdrawiam i życzę miłego zwiedzania :) .